Auteur: Huang Publicatietijd: 23-03-2026 Herkomst: Locatie

Als u straatverlichting op zonne-energie kiest voor echte projecten (wegen, campussen, parkeerterreinen of binnenplaatsen), is de controlestrategie net zo belangrijk als het wattage. De juiste besturingsmodi balanceren veiligheid, autonomiedagen en levensduurkosten; de verkeerde batterijen laten de batterijen leeglopen, verkorten de levensduur en veroorzaken klachten. In deze handleiding worden de kerncontrolesystemen uitgelegd en in kaart gebracht in algemene scenario's met verdedigbare parameterbereiken die u als uitgangspunt kunt gebruiken. Overal noemen we de context van de standaarden (IES RP-8, EN 13201) en praktische maatvoeringslogica.

De meeste specificaties voor verlichting op zonne-energie zijn nog steeds gefixeerd op 'watt' en 'lumen', maar de prestaties in het veld zijn afhankelijk van hoe het systeem zich 's nachts en in alle seizoenen gedraagt. Dat is wat de bedieningsmodi bepalen: wanneer ze moeten worden ingeschakeld, hoe helder ze moeten zijn, wanneer ze moeten worden gedimd of versterkt, en hoe ze moeten reageren op bewegingen of opdrachten op afstand. In de onderstaande secties definiëren we de bouwstenen, vatten we de belangrijkste besturingsmodi voor straatverlichting op zonne-energie samen en laten we zien hoe u per scenario een moduspakket met PV, batterij en optica kunt kiezen dat realistisch gezien aan uw doelstellingen voldoet.

Voordat u applicaties aan modi koppelt, moet u de basisbeginselen vastleggen: hoe controllers energie oogsten, hoe batterijen worden beschermd en hoe normen 'goede verlichting' omlijsten.

Pulsbreedtemodulatie (PWM)-controllers verbinden de PV-array nauw met de accuspanning en regelen deze door middel van pulsen. Ze zijn eenvoudig en kosteneffectief, maar laten energie op tafel liggen als de paneelspanning ruim boven de accuspanning ligt of als de instraling variabel is. Maximum power point tracking (MPPT)-controllers volgen continu het maximale powerpoint van de PV-array via DC-DC-conversie om meer energie te oogsten, vooral bij koud weer en omstandigheden met weinig instraling. Morningstar merkt op dat MPPT de oogst met ongeveer 5-30% kan verhogen vergeleken met PWM, afhankelijk van de omstandigheden. Zie de uitleg in het fabrikantenoverzicht: de winsten zijn samengevat in de Veelgestelde vragen van Morningstar over controllertypen . De documentatie van Victron verwijst ook naar ongeveer 30% meer geoogste energie vergeleken met PWM en benadrukt snellere trackingvoordelen ten opzichte van langzamere MPPT-algoritmen, zoals beschreven in de Victron MPPT-functiesgids.
Wanneer is MPPT het belangrijkst? Denk aan winters op hoge breedtegraden, schaduwrijke of gedeeltelijk bewolkte dagen, niet-overeenkomende spanningen tussen array en batterij, of projecten waarbij u een kleiner paneel nodig heeft voor dezelfde autonomie. In milde, zonrijke klimaten met een bescheiden belasting kan PWM nog steeds een acceptabele keuze zijn als je met marge meet.

Voor moderne straatverlichting op zonne-energie zijn LiFePO4 (LFP)-batterijen gebruikelijk vanwege de lange levensduur en het stabiele thermische gedrag. Een batterijbeheersysteem (BMS) beschermt het pakket met overbelasting/overontlading, overstroom/kortsluiting en temperatuurbeveiliging, plus celbalancering en foutregistratie. Deze functies zijn configureerbaar in hedendaagse BMS-chipsets; zie representatieve mogelijkheden in de documentatie van Texas Instruments en de LFP-gerichte apparaten van Monolithic Power Systems. Hoewel pakketten op straatverlichtingsschaal kleiner zijn dan volledige energieopslagsystemen, komen de onderliggende veiligheidsfilosofieën overeen met industriële normen zoals IEC 62619 en UL 1973.

Openbare verlichting moet worden geverifieerd aan de hand van erkende praktijken, en niet aan ad-hoc schattingen van de verlichtingssterkte. Twee veelgebruikte referenties zijn IES RP-8 en EN 13201. RP-8 in Noord-Amerika stelt aanbevolen praktijken vast voor de verlichting van rijwegen en parkeerfaciliteiten, inclusief ontwerpmethoden, uniformiteit en verblindingsbeheersing. Voor een oriëntatie op hoog niveau, bekijk de IES-overzicht van de bijgewerkte RP-8-rijbaanstandaard . In Europa en veel regio's definieert EN 13201 verlichtingsklassen (M, C, P) met prestatiestatistieken en berekenings-/verificatiemethoden; zie een serieoverzicht via a standaardcatalogusoverzicht van EN 13201-componenten voor de fotometrische gegevensworkflow.
Wat betekent dit voor jou? Gebruik het IES/LDT-bestand van de gekozen armatuur in DIALux of AGi32, richt u op de toepasselijke klasse (bijvoorbeeld lokale weg vs. voetpad), controleer gemiddelde niveaus en uniformiteit en bevestig BUG/verblinding. Selecteer vervolgens controlemodi en energieopslag om deze doelstellingen gedurende de seizoenen te behouden. Vertrouw niet alleen op wattage.

De term besturingsmodi voor straatlantaarns op zonne-energie omvat hoe uw verlichting zich uur na uur gedraagt. Hieronder vindt u de veelvoorkomende opties en hoe deze de autonomie en veiligheid beïnvloeden.
De controller behandelt het PV-paneel (of een speciale sensor) als een fotocel. Als het omgevingslicht wegvalt, gaat de lamp aan; als de dageraad aanbreekt, wordt het uitgeschakeld. Dit is de eenvoudigste basislijn en past bij locaties waar de hele nacht verlichting nodig is zonder schemawijzigingen.
Timerprofielen splitsen de nacht in blokken, bijvoorbeeld 100% output gedurende de eerste 3 tot 5 uur om de piekactiviteit aan te kunnen, en daarna 50 tot 70% tot zonsopgang. Profielen kunnen seizoensgebonden zijn. Praktisch programmeergedrag en algemene profielen worden beschreven in veldgidsen van leveranciers, zoals SEPCO's bespreking van operationele profielen in de SEPCO-artikel over het de hele nacht branden van zonne-verlichting.
Bewegingsgebaseerd dimmen houdt een lage basislijn aan (bijvoorbeeld 10–30%) en wordt verhoogd tot 100% wanneer beweging wordt gedetecteerd. Passief infrarood (PIR) detecteert warmtebeweging; het heeft een laag vermogen en is over het algemeen bestand tegen valse triggers buitenshuis als het correct wordt gericht. Magnetron (radar) heeft een bredere dekking en kan door sommige niet-metalen materialen heen kijken, maar verbruikt meer stand-byvermogen en kan een valse trigger veroorzaken in winderige of regenachtige omstandigheden. Dual-tech (PIR+magnetron) kan vals alarm op zwaarbeveiligde locaties beperken. Vergeet niet om het stand-byvermogen van de sensor op te nemen in het dagelijkse energiebudget.
Adaptieve of 'energiebewuste' profielen monitoren de laadstatus van de batterij en verkorten of dimmen delen van de nacht bij slecht weer om de autonomiedagen te behouden. Deze modus is waardevol in moessonseizoenen of op hoge breedtegraden, waarbij helderheid wordt ingewisseld voor gegarandeerde looptijd.
Bluetooth, Zigbee, mobiel of LoRaWAN voegen diagnose op afstand, firmware-updates, profielwijzigingen en alarmen toe. Deze mogelijkheden zijn het beste voor vloten en afgelegen activa; Zorg ervoor dat u de telemetrie-stand-by Wh expliciet budgetteert. Voor achtergrondinformatie over draadloze lichtregelconcepten, zie de interne inleiding over connected dimming in de Zigbee verlichting dimmen beginnershandleiding.

Dit is de kern van de besluitvorming: het afstemmen van toepassingen op de besturingsmodi voor straatlantaarns op zonne-energie en op verstandige configuratiebereiken. Behandel de tafel als uitgangspunt; valideer altijd met fotometrische software en lokale zonnegegevens van de slechtste maand.
Verkopers zoals KEOU Lighting biedt straat- en terreinverlichtingspakketten die zonsondergang tot zonsopgang, timerblokken, bewegingsboost-dimmen en toezicht op afstand ondersteunen. Gebruik moduspakketten om veiligheidsdoelen te raken zonder te grote panelen en batterijen.
| Scenario | Aanbevolen CCT |
Woon-/binnenplaatspaden |
2700–4000 K (warmer voelt comfortabeler in de buurt van huizen) |
Lokale wegen (dorp/secundair) |
3000–4000K |
Collector-/arteriële segmenten |
3000–4000K |
Parkeerplaatsen (open) |
3000–4000K |
Hotel/campus gemengd gebruik |
2700–3500 K nabij woningen; 3000–4000 K op primaire looppaden |
Streef naar comfortabele verlichting met weinig verblinding. Warmere CCT's (2700–3500 K) in de buurt van deuropeningen en zitplaatsen voelen uitnodigend aan. Een basislijn van 10-30% met PIR-boost behoudt de autonomie terwijl het navigatielicht blijft branden. Houd palen waar mogelijk 4–6 m om de uniformiteit te verbeteren en verblinding te verminderen.
Voor lokale wegen kunt u Type II/III-optiek combineren met masten van 6–9 m en een schema van zonsopgang tot zonsondergang dat laat in de nacht dimt. Valideer de uniformiteit in DIALux/AGi32 voordat u het wattage finaliseert. MPPT is een praktische standaard om seizoensdieptepunten te doorstaan zonder te grote panelen.
Hogere snelheden en volumes vereisen strengere luminantiedoelstellingen conform RP‑8/EN 13201. Hier geven energiebewuste adaptieve profielen plus MPPT u hoofdruimte bij slecht weer. Overweeg monitoring op afstand als de toegang voor onderhoud beperkt is.
Open kavels profiteren van Type V-optiek. Bewegingsgestuurde profielen beperken het inactieve verbruik terwijl de waargenomen veiligheid behouden blijft. In winderige, regenachtige of drukbezochte gebieden waar valse triggers waarschijnlijk zijn, kunnen dual-tech sensoren helpen, maar nemen ze hun standby-verbruik expliciet op in uw Wh-budget. Voor voorbeelden van hardware voor gebiedsverlichting die wordt gebruikt in perimeter-/kavelcontexten, bladert u door de Categorie Solar Flood Light.
Combineer comfort en veiligheid: warmere tinten bij woningen, neutraal wit op primaire looppaden en verticale verlichting bij entrees. Fotocel + timer werkt goed; voeg PIR toe als er 's avonds laat slechts sporadisch activiteit plaatsvindt. IoT loont voor campussen met meerdere locaties die profielen per seizoen aanpassen.

Beschouw dimensionering als het balanceren van een 'nachtelijk energiebudget' met het 'inkomen' van de slechtste maand. Hier is een compacte uitleg voor een lokaal wegverlichtingsarmatuur.
Doel: Lokale weg, mast van 8 m, Type III-optiek, tijdsblokschema (100% voor de eerste 5 uur; 60% voor de volgende 7 uur). Armatuur: 60 W LED bij de input van de driver (aangenomen dat de driver/controller/bedrading in totaal 85% retourefficiëntie heeft). Sensor/telemetrie: alleen PIR, verwaarloosbare stand-by.
Nachtelijke energiebehoefte (DC naar de batterij): 60 W × (5 h × 1,0 + 7 h × 0,6) = 60 × (5 + 4,2) = 60 × 9,2 = 552 Wh. Deel door 0,85 systeemefficiëntie ≈ 650 Wh/dag van de batterij.
Autonomie: minimaal 3 dagen → 1.950 Wh opgeslagen. Gebruik van LiFePO4 bij 85% bruikbare DoD → vereiste nominale capaciteit ≈ 1.950 / 0,85 ≈ 2.294 Wh. Voor een 12,8 V LFP-pakket is dat ≈ 179 Ah; afgerond op een pakket van 12,8 V, 200 Ah.
PV-groottebepaling: gebruik de piekzonuren (PSH) in de slechtste maand. Stel dat NREL NSRDB 3,0 PSH toont in de slechtste maand voor de site. Inclusief 25% korting voor temperatuur/vervuiling/kanteling. Effectieve PSH ≈ 3,0 × 0,75 = 2,25. Vereist arrayvermogen met MPPT: 650 Wh/dag ÷ 2,25 uur ≈ 289 W; voeg een marge van 20% toe → ~350 W. Neem bij PWM (lagere oogst) aan dat het 15% voordeel van MPPT ~350 × 1,15 ≈ 400 W zou vereisen om dezelfde marge te behouden.
Waar kunnen PSH-gegevens worden opgehaald? De NREL NSRDB-datasetportaal biedt gezaghebbende instralingsgegevens; gebruik het maandelijkse minimum als uw ontwerpanker en verifieer dit vervolgens ter plaatse.
Wat is de afhaalmaaltijd? Het controleprofiel (tijdsblokken) hield de Wh/dag onder controle, terwijl MPPT de paneelgrootte terugbracht tot ~350 W versus ~400 W met PWM voor een vergelijkbare marge. Als u IoT-radio's of een microgolfsensor toevoegt, berekent u opnieuw met hun stand-byvermogen.

Gebruik deze korte checklist om de indieningen strak te houden en de prestaties in het veld voorspelbaar te houden.
Normpad bevestigen: Welke klasse in RP‑8/EN 13201? Voorzie DIALux/AGi32-bestanden van gemiddelde niveaus, uniformiteit en BUG.
Vermeld het moduspakket: alleen fotocel; fotocel + timerblokken; basislijn dimmen + PIR; adaptief; op afstand/IoT. Voeg het basislijnpercentage, het boostpercentage en de bloktijden toe.
Specificeer het controllertype en de instelpunten: MPPT of PWM; batterij LVP/HVP; temperatuurverlagingen; bewegingssensortype en stand-by-opname.
Omvang met PSH in de slechtste maand: staatsbron, aannames en marges; lijstpaneel W, batterij Wh, autonomiedagen en chemie.
Inclusief optieken en palen: distributietype, montagehoogte, afstandsdoel, beugelkanteling indien gebruikt.
Firmware en inbedrijfstelling: standaardprofiel bij levering, veldoverride-methode (IR, Bluetooth, gateway) en logboekregistratie.

De meeste 'het duurt niet de hele nacht'-oproepen zijn terug te voeren op een verkeerde uitlijning van de modus (te veel tijd op vol vermogen) of seizoensgebonden PSH-aannames die te optimistisch waren. Begin met een eenvoudige triage: is de basisdimwaarde te hoog? Is de winterprofielbelasting bijgewerkt? Is de vervuiling of schaduw toegenomen? Controleer vervolgens de BMS-foutlogboeken en temperatuurverlagingen. Valse bewegingstriggers? Richt de PIR-sensoren opnieuw om hete uitlaatgassen en wuivend gebladerte te vermijden; verminder de microgolfgevoeligheid of schakel over op dual-tech als de locatie dit vereist. Test ten slotte een klein aantal palen met de beoogde profielen voordat u een grote uitrol uitvoert. Twee weken bij slecht weer zal u meer vertellen dan welke spreadsheet dan ook.

MPPT versus PWM-fundamentals en verwachte winsten worden samengevat in de Veelgestelde vragen over Morningstar-controllertypen en in de Victron MPPT beschikt over documentatie.
Voor ontwerpconcepten voor wegen en parkeervoorzieningen, zie de IES-overzicht van de bijgewerkte RP-8-standaard.
De Europese klassenselectie en fotometrische verificatieworkflows worden overal besproken EN 13201-seriesamenvattingen in normencatalogi.
Praktisch modusgedrag en -profielen verschijnen in veldnotities van leveranciers, zoals de SEPCO-gids om de verlichting op zonne-energie de hele nacht aan te laten.
Voor plaatsspecifieke isolatie raadpleegt u de NREL NSRDB-dataportaal.
—
Wilt u bredere opties voor buitenverlichting begrijpen die verder gaan dan straat- en padtoepassingen? Blader door de Overzicht van buitenverlichtingsoplossingen voor portfoliocontext en integratie-ideeën.